INSTAGRAM'DAN EN SON HABERLERİ ALIN.

Müşterilerle Nasıl İletişim Kurulur?

Gönderi ve mesajlarınızda müşterilerle etkili bir biçimde iletişim kurmak için ipuçlarını öğrenin.


Topluluğunuzla doğrudan bağlantı kurmak için 6 ipucu

Instagram'da insanlara yanıt vermek, mevcut müşterilerinizle ilişkinizi güçlendirmenize ve yeni müşterilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle Instagram'daki 150 milyon kullanıcı her ay bir işletmeyle konuşuyor.1

Yorumlar ve Direct Mesajları yoluyla nasıl iletişim kurabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi alın.

Topluluğunuzla etkili bir biçimde iletişim kurmak için kullanabileceğiniz 6 ipucu:


Hızla bağlantı kurmak için yorumları beğenin.

Birilerinin sadece (🔥🔥🔥) gibi ifade simgeleri veya ("Harika!") gibi tek kelimelik yorumlarla yanıt verdiği durumlarda, her bir yoruma uzun uzun yazılı yanıt vermek istemeyebilirsiniz. Yorum yazmak yerine, yorumu beğenerek zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. Yorumları beğenme hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.


Konuşmalarda işletmenizin kişiliğini sergileyin.

Topluluğunuzla yapacağınız konuşma, firmanıza özgü kişiliğin bir başka ifadesidir. Bu sebeple, yanıtlarınızın markanıza uygun olduğundan emin olun. Örneğin, markanız eğlenceli ve neşeli bir yapıdaysa Instagram'da insanlara verdiğiniz yanıtlar da bunu yansıtmalıdır.


Müşteri ve ortaklardan bahsedin.

Açıklama ya da yorumunuzda belirli bireyleri öne çıkarıyorsanız, metninize @kullanıcıadı ekleyerek bu kişilerden bahsetmeyi unutmayın. Bu sayede, bildirim alırlar ve sizinle bağlantı kurmaya devam ederler.

İpucu


Jargon kullanmaktan kaçının.

Müşterilerinizin kolayca anlayabileceği basit bir dil kullanın. Müşterilere yanıt verirken, kafalarını karıştırabilecek, sektöre özel jargon veya ifadeler kullanmayın.


Özel konuşmaları Direct'e taşıyın.

Özel siparişler veya müşteri desteği sorunları gibi, özel olarak yanıt vermek istediğiniz bir yorum görürseniz konuşmayı Direct'e taşıyabilirsiniz. Örneğin, yoruma "Bu soruyu sorduğunuz için teşekkür ederiz. Yanıtımız için lütfen DM'lerinize göz atın." şeklinde yorum yaparak yanıt verebilirsiniz. Direct'te mesaj gönderme hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.


Hatalar olur, mesajları geri alın.

Göndermek istemediğiniz bir mesaj gönderdiyseniz, söz konusu mesaja dokunup basılı tutarak gönderdiğiniz mesajları geri alabilirsiniz. Gönderdiğiniz kişinin mesajınızı zaten görmüş olabileceğini unutmayın. Mesajları geri alma hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.


Hazır Yanıtlar zaman tasarrufu sağlamak için nasıl kullanılır?

Sık sorulan sorulara yanıt verirken zaman tasarrufu sağlamak için Hazır Yanıtları kullanın. Hazır Yanıtlarla, cevabı tekrar yazmak yerine daha önce yazdığınız bir cevabı seçebilirsiniz.


Öncelikle, en sık sorulan sorularınızı tanımlayın.

Birkaç fikir edinmek istiyorsanız, işte başlayabileceğiniz bazı örnekler:


• Konu bir ürün olduğunda: Ürünleriniz hangi renk ve boyutlarda sunuluyor?

• Konu bir hizmet olduğunda: Sunduğunuz tüm hizmetler nelerdir?

• Ürün veya hizmetlerinizin ücreti nedir? Ödeme seçenekleriniz nelerdir?

• Kargo seçenekleriniz nelerdir? İade ilkeniz nasıl işler?

• Fiziksel mağazanız varsa, çalışma saatleriniz nelerdir?


Hatta, Hazır Yanıtlarınıza kolayca entegre edebilmek için bu sorulara cevapların taslağını da oluşturabilirsiniz.


Artık, Hazır Yanıtlarınızı oluşturmaya hazırsınız:

1. Ekranınızın alt kısmındaki Hazır Yanıt (üç noktalı sohbet balonu) simgesine dokunun. Yeni Hazır Yanıt'a dokunarak kaydetmek arzu ettiğiniz yanıtı yazın.


2. Yanıt için girebileceğiniz kısayolu ekleyin. Örneğin, "Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 17:00 arası ve hafta sonları 10:00 - 18:00 arasıdır." yanıtı için "saatler" kısayolunu ekleyebilirsiniz.


3. Bir sık sorulan soruya cevap verdiyseniz, bu yanıtı da Hazır Yanıt olarak kaydedebilirsiniz. Daha önce bir sık sorulan soruya cevap verdiğiniz mesaj yazışmasını açın. Kaydetmek arzu ettiğiniz mesaja dokunun ve basılı tutun. Yanıt ve kısayolu kaydetmeden önce düzenleyebilirsiniz.


4. Hazır Yanıtlara bir yanıt eklediğinizde, sık sorulan bir soru aldığınız bir sonraki seferde bu yanıtı ekleyebilirsiniz. Ekranınızın alt kısmındaki Hazır Yanıt (üç noktalı sohbet balonu) simgesine dokunun ve entegre ettiğiniz yanıtlardan birini seçin veya kullanmak arzu ettiğiniz Hazır Yanıtın kısayolunu girin.


Hazır Yanıtları kullanmak size yalnızca zaman tasarrufu sağlamakla kalmaz, hemde müşterilere yanıt verirken tutarlı olmanıza olanak sağlar.

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör