Instagram Hesabı Neden Kapatılır? [Sebepler & Çözümler] – (2020)

Instagram hesabı kapatılması son dönemde problemlerden bir tanesi. Çözümsüz gibi görünen veya geri dönüşü mümkün değil zannedilen bu meselenin tabiki çözümleri mevcut. Öncelikle instagram hesapları neden kapatılır, neler yaparsak instagram hesabımız kapatılır veya dondurulur bunu bilmemiz lazım. Sonrasında hesabınızın neden kapatıldığını anlayabilirseniz itiraz edebilir ve instagram hesabınızı yeniden açtırabilirsiniz. Bu yazımızda instagram hesabı neden kapatılır, instagram hesabı taklitten dolayı kapanınca nasıl açılır gibi konularda da bilgiler bulabilirsiniz.Instagram Hesabı neden kapanıyor?

Instagram, dünyada WhatsApp’tan sonra en çok kullanıcısı olan yani en çok tercih edilen mobil uygulamadır. Bir kaç yıl önce Facebook tarafından satın alındıktan sonra kendisini geliştirmekte olan, hikaye paylaşımı gibi bir hayli popüler özellikler sayesinde daha da popüler hale gelen instagram ın bazı teknik aksaklıkları olabilmektedir. Ayrıca gerçek olmayan kullanılcıların hesap açmalarını önlemek için instagram algoritması sık sık hata ile gerçek kişilerin de hesaplarını kapatabilmekte. Instagram hesapları neden kapatılıyor sorusunun bir kaç farklı yanıtı var, evvela topluluk kurallarının çiğnendiği için instagram hesabı kapatılabilir.


Eğer hesabınız bu ve benzeri sebeplerle kapatıldı ise o zaman hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınızda “Hesabın koşullarımızı ihlal ettiğin için kapatıldı” yazısı ile karşılaşırsınız. Ancak bu dünyanın sonu demek değildir tabiki. Bu notun altında iptal ve daha fazla bilgi olarak iki seçenek çıkar. İptal dediğinizde monitörü kapatırsınız ancak herhangi bir çözüme gidemezsiniz. Daha fazla bilgi al a tıkladığınızda hesabınızın neden kapatıldığı ile bilgi alabilirsiniz.


Instagram hesabı ayrıca başka hesapları taklit ettiğiniz için de kapatılabilir. Ancak bunun ispatlanması sıkıntılı olabilir. Çünkü Instagram’da pek çok kişinin esasında kendi hesabının başkaları tarafından taklit edildiği halde kapatıldığı görülmüştür. Taklit hesaplar Instagram’a şikayet edilerek kapatılır.


Eğer sizin hesabınız birini taklit ediyorsunuz düşüncesiyle şikayet edilirse, özellikle de çok kişi tarafından şikayet edilirse direk kapatılabilir. Bu durumda sizin Instagram’a itiraz edip hesabınızı yeniden açtırmanız gerekecektir. Bunun için de instagram sizden hesabın size ait olduğunu kanıtlamanız için bazı belgeler sorabilir. Bu belgeler arasında kimlik kartı resmi, sürücü belgesi gibi isim ve soyadınızı kanıtlayacak belgeler yanında fotoğraflarınızla alakalı da soru gelebilir.


Telif Hakları İhlalinden Dolayı Hesabın Kapatılması

Telif ihlalinden dolayı instagram hesabı kapanması da son dönemde bir hayli sık karşılaşılan bir durum oldu. Telif hakları çağımızda çok daha önemli bir hale geldiği için instagram gibi aşırı popüler platformlarda telif hakları bir hayli önemli. Mesela, herhangi bir video çektiniz ve bunu youtube dan indirdiğiniz bir müzik ile birleştirip instagram hesabınızda paylaşmak istediniz.


Muhtemelen daha henüz yüklerken instagram buna izin vermeyecektir, videonuzu telif haklarını ihlal ettiğiniz için yükleyemezsiniz ibaresini göreceksiniz. Ancak o anda yüklenirse de sonrasında videonu kaldırılıp size telif haklarından dolayı kaldırıldığı konusunda bir mesaj gelecektir.


Bir çok müzik kanalında bedava dağıttığı telif hakkı olmayan müzikler var, onları kullanmayı deneyebilirsiniz. Telif haklarını üst üste çok kez ihlal etmeniz durumunda kısa bir sürede hesabınız tekrar kapalı kalacak şekilde kapatılabilir. Bunun önüne geçmek ve bu durumda kalmamak için kesinlikle telif haklarına dikkat etmeli, müzik veya videolarınızı dikkatli seçmelisiniz.


Limitlerin aşılması sebebiyle instagram hesabı kapanması

Instagram’da gün içinde yapabileceğiniz tüm aktivitelerin bir sınırı vardır. Yani belirli sayıda beğeni yapabilir, belirli sayıda yeni kişiye takip isteği gönderebilir, belirli sayıda takipçi kabul edebilir ve silebilirsiniz. Aynı şekilde belirli bir sayıda başkalarının paylaştıkları içeriklere yorum yapabilirsiniz.


Paylaştığınız içeriklerde de belirli bir sayıda etiket yani hashtag kullanabilirsiniz. Aksi taktirde bu limitleri aştığınız anda evvela instagram hesabınız bir süreliğine dondurulur, sonrasında açılır.


Eğer siz aynı şekilde limitleri aşmaya devam ederseniz instagram hesabınız bütünüyle kapatılır ve bu hesabı tekrar açamazsınız. Çünkü limitleri devamlı aşmanız durumunda instagram hesabınızı spam durumuna düşürmüş olursunuz ve spam hesaplar kesin olarak kapatılır.


Özellikle bir instagram hesabı yeni açıldığında tüm beğeni, yorum, paylaşım ve takip isteği gönderme limitleri daha düşüktür. Çünkü hesap yenidir ve güvenilmezdir ancak zaman içinde eğer siz kurallara uyar ve hesabınızın güvenli olduğunu gösterirseniz tüm limitleriniz yükselir. Fakat hiç bir zaman sınırsız olmayacaktır.


Instagram hesabım engellendi, neden?

Hesap engeli veya hesap bloklanması yukarda anlattığımız şekilde instagram limitlerinin aşılmasına bağlı şekilde gelişir. Instagram limitlerini ne kadar aştığınıza bağlı şekilde 1 hafta- 5 gün veya 2 hafta gibi sürelerde instagram tarafından engellenirsiniz.


Bu bir uyarı mahiyetindedir, sonrasında yeniden aynı hatayı yapmamanız için. Instagram hesabınızın bir kez engellenmesi demek, ne kadar takipçiniz olsa da hesap etkileşimlerinizin düşmesi manasına gelir.


Yani instagram hesabınız engellendiğinde, tekrar açıldığında daha az kişi paylaşımlarınızı görürken hikayeleriniz de daha az kişiye ulaşacaktır. Bu noktada takipçi, beğeni veya yorum satın alarak hesabınızı hızlı bir biçimde hareketlendirebilirsiniz. Aksi taktirde eski etkileşim sayılarınıza ulaşmanız bir kaç ay belki bir yılı bulabilir. Ayrıca göz atın: Instagram’da beğeni engeli nasıl kaldırılır


Aynı zamanda hesabınız açıldıktan sonra kesinlikle yeniden limitleri ihlal etmemeye dikkat edin.


Şikayet edildim, hesabım kapatıldı

Instagramda en hızlı hesap kapanma sebeplerinden biri şikayettir. Eğer sizinle iletişim kurmak istemeyen biri ile iletişim kurmaya devam ederseniz ve bu kişi de sizi şikayet ederse hesabınız direk kapatılabilir. Taciz, rahatsız etme, istemeyen biri ile flört etme gibi davranışlar yazılı olarak da kanıtlanabildiği için hesap kapanmalarına neden olur. Birinin herhangi birini sözle yani mesaj ile taciz veya rahatsız etmesi, hesabın tekrar açılamayacak şekilde kapanmasına neden olabilir.


Eğer aynı kişi hesabı kapatıldığı halde aynı numaralı telefondan farklı hesaplar açmaya devam ederse (farklı kullanıcı adı ve resimler ile) instagram bir süre sonra bunu tespit edecek ve bu kez telefonu engelleyecektir. Böylece o numaralı telefondan hiç bir biçimde yeni bir instagram hesabı açılamayacaktır.


Fake hesaplar da açılmamak üzere kapatılır

Fake hesaplar, yani olmayan biri gibi davranan hesaplar ile kuruluşları temsil ediyormuş gibi davranan hesaplar da bütünüyle açılmamak üzere kapatılır. Ayrıca bu tarz davranışların yasal olarak da bir karşılığı vardır. Dolandırıcılık ve sahte bilgi vermekten savcılığa şikayet edilebilir ve hesap sahipleri bulunarak yargılanabilir.


Instagram’ı dondurduktan kaç gün sonra hesap kapanır?

Instagram hesap kapanma nedenlerinden bir tanesi de hesabını donduran kişilerin onu açmayı unutmasıdır. Instagram, dondurulan hesapların 14 gün içinde açılmaması durumunda hesabın artık kullanılmayacağını düşünerek hesabı bütünüyle kapatır. Dondurulduktan sonra açılmadığı için kapatılan hesaplar da bir hayli zor bir biçimde geri açılır veya açılamaz. Hesabınızı haftada bir kez dondurabilir ve 6 gün içinde hemen açabilirsiniz. Instagram hesabı dondurma bir anda gizli olma gibidir, her şeyiniz, mesajlarınız beğenileriniz ve tüm bilgileriniz durur ancak siz bir anda yok olmuş olursunuz. Sonrasında açtığınızda ise her şey kaldığı yerden devam eder.


Bazı kullanıcılar hesaplarını dondurmadan önce çok daha fazla takipçileri olduğunu ve hesaplarını dondurup açtıktan sonra takipçi sayılarının azaldığı şikayetini ilettiler. Bu durum siz hesabınızı dondurduğunuz için instagram tarafından yapılan bir şey değildir. Takipçileriniz tıklandığında sizin hesabınızı göremedikleri için sizi takip etmeyi bırakmış olabilirler.


Buna ilave olarak instalp'den bir çok sosyal ağ hizmetini satın alabilirsiniz. Instagram profilinizi güçlendirmek için burdaki servislerimize göz atın.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör