İçerikleri Tutarlı Biçimde Planlama ve Oluşturma

İçerikleri tutarlı biçimde nasıl oluşturabileceğinize ve Instagram'da işletmeniz için nasıl marka yaratabileceğinize ilişkin ipuçları için bu kılavuzu okuyun.


1. Adım: Görünüm ve üslubunuzun tutarlı olmasını sağlamak için dört ipucu

Fotoğraf ve videolarınızda tutarlı bir görünüm ve üslup kullanmanız, Instagram'da markanızı oluşturmak için önemlidir. Bu dört ipucuyla görünüm ve üslubunuzun tutarlı olmasını sağlayın:


Halihazırda elinizde bulunan renk şemalarını öne çıkarın.

Halihazırda Instagram'da ve Instagram'ın dışında işletmeniz için oluşturduğunuz estetik görüntüye yakından bakın. Fiziksel ürünlerinizde, logonuzda, internet sitenizde veya fiziksel mağazanızda belirli bir renk şemasını öne çıkarıyorsanız, bu paleti tüm gönderilerinize ekleyin.


Tüm fotoğraf ve videolarda tutarlı bir renk paleti kullanın.

Örneğin, @blooms_france'in ızgarasında pembenin tonlarını nasıl öne çıkardığına göz atın. Ürünlerinizle eşleşen renkleri elde etmek için hikayelerdeki damlalık aracını bile kullanabilirsiniz.


Tutarlı bir teması olan fotoğraf ve videolar çekin.

Fotoğraf veya videoları, topluluğunuzun gönderilerinizi hemen tanıyabileceği çok farklı bir yoldan nasıl çekebileceğinizi düşünün. Örneğin, düzenli olarak yukarıdan çekimler veya öncesi - sonrası çekimleri paylaşabilirsiniz.


Topluluğunuzla konuşurken tutarlı bir üslup kullanın.

İster açıklamalar, ister yorumlara verilen yanıtlar, ister topluluğunuzda belirli kişilere mesaj göndermek için kullandığınız Direct mesajları yoluyla konuşuyor olun, Instagram'daki kişilerle konuşurken tutarlı bir üslup kullanın.
2. Adım: İçerik takviminizi beş adımda planlayın.

İçerikleri tutarlı biçimde oluşturmak, özellikle işletmenizi yönetmek için yoğun çalışmalar yürütüyorsanız zor görünebilir. Gönderi ve hikayelerinizi bir içerik takvimiyle önceden planlamak buna yardımcı olabilir.

Bir restoranın oluşturduğu bu örnek içerik takvimine göz atın. İçerik takviminin kullanabileceğiniz PDF versiyonunu buradan indirin.


Yukarıdaki içerik takvimini şu şekilde kullanabilirsiniz:Yukarıdaki içerik takviminde, geniş kapsamlı temaları tanımlayın.

İşletmenizin paylaşmasını istediğiniz perde arkası görüntüleri veya ürün çekimleri gibi gönderi türlerini düşünün. Bu sayede, bu temaları fotoğraf ve gönderilerinize eklemeyi unutmazsınız. Örneğin, @blooms_france Kendin Yap temasını öne çıkarmayı sever ve bu nedenle düzenli olarak Kendin Yap projelerinin videolarınıoluşturur.

Mesajınızı iletmek için en iyi görsel formatını ve türünü belirleyin.

Mesajınızı karşıya aktardığınızdan emin olmak için tüm seçeneklerinizi (insanların fotoğraf ve videolarınızda gezinmelerini sağlamak için dönen gönderiler, gerçek zamanlı anları yakalamak için hikayeler, insanların dikkatini çekmek için videolar ve daha fazlası) göz önünde bulundurun.

Açıklamalarınızı içeriklerinizi paylaşmadan önce oluşturun.

Bu sayede, gönderi veya hikayenizi paylaşma zamanınız geldiğinde açıklamayı kopyalayıp yapıştırmanız yeterli olur. Daha fazla kişiye erişmek için konu etiketleri eklemeyi unutmayın.


Tarihleri planlayın.

İşletmenizin takvimine bağlı olarak, gönderi mi hikaye mi paylaşacağınızı belirleyin. Ayrıca, tüm görselleri hazır edeceğiniz bir tarih belirlemeyi de unutmayın. Topluluğunuzun kutlayabileceği tüm özel günleri de entegre ettiğinizden emin olun. Örneğin, @blooms_france Yılbaşı sezonu için bir dizi gönderi planladı.


Takviminizi oluşturduktan sonra, gün içinde veya toplu olarak fotoğraf ve videolarınızı nasıl oluşturmak istediğinizi seçin.

Her gün belirli sayıda fotoğraf veya hikaye hazırlayabilir, hepsini tek seferde yapmak için zaman yaratabilir veya her ikisini birden yapabilirsiniz.3. Adım: Kendi imkanlarınızla bir fotoğraf stüdyosu oluşturun

Bloom's müşterileri buketlerini aldıklarında nasıl buket oluşturacaklarına ilişkin eğitim videoları alır. Bloom's bu videoları kendi oluşturur. Bloom's adlı işletmenin kurucusu Clement Roussel, "İşletmenin Kendi Yap tarafının tanıtımını yapmak istediğimiz için çok küçük bir sistem kurduk. Ve içerikleri her hafta, her gün kendimiz oluşturuyoruz." dedi.Evinizdeki stüdyonuza ekleyebileceğiniz şeyler: • Fon. Çekiminizdeki öznenin öne çıkmasını sağlamak için bir parça kumaş veya hatta bir parça beyaz kağıt bile kullanabilirsiniz.

• Halka şeklinde ışık gibi bir ışık veya pencereden gelen doğal ışık. Bolca ışık olması, fotoğrafınızın kalitesini artırabilir.

• Sahne. Fotoğraf veya videolarınızdaki ürünlerinizi tamamlayabilecek öğeler (ör. çiçeklerin fotoğrafını çekiyorsanız bir vazo).

• Yansıtıcı. Işığı özneye yansıtmak için, bir parça metal veya kumaş gibi bir malzeme. Yansıtıcılar, özneye gelen ışığı artırmak için kullanılabilir. Bir parça mukavva üzerinde alüminyum folyo kullanarak evde bile bir yansıtıcı oluşturabilirsiniz.

• Kamera. Cep telefonunuzu veya DSLR kameranızı kullanabilirsiniz.

• Kamera veya cep telefonunuz için bir tripod. Telefonunuzu duvara dayayabilir veya fotoğraflarınızı sabitlemek için bir tripod satın alabilirsiniz.

Buna ilave olarak instalp'den bir çok sosyal ağ hizmetini satın alabilirsiniz. Instagram profilinizi güçlendirmek için burdaki servislerimize göz atın.8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör